چشم یار ، اولین مرجع تخصصی آنلاین

آموزش و پرورش اسکراب نرس چشم پزشکی

شکوه شیخی پور مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی

شرح وظایف پرستاری | آشنایی با شغل پرستاری

شرح وظایف پرستاری | آشنایی با شغل پرستاری

چکیده :

در این مقاله به بررسی وظایف پرستاری می پردازیم تا بیشتر با این مقوله آشنا بشوید . آیا وظیفۀ پرستار فقط چک کردن وضعیت بیمار یا بررسی حالت عمومی بیمار است؟ خیر. بلکه این موضوع بسیار وسیع تر از آن است، در ادامه به بیان وظایف پرستار این سپید پوشان الهی از جمله وظایف عمومی و تخصصی می پردازیم...

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

شرح وظایف پرستاری | آشنایی با شغل پرستاری

شرح و بررسی وظایف پرستاری بر اساس منشور حقوق مددجو درفرآیند پرستاری ، وظایف فرعی پرستاری ، وظایف اصلی پرستاری ، شرح وظایف عمومی کارشناس پرستاری ، آشنایی با شغل پرستاری ، شرح وظایف پرستار ، پرستار کیست ، شرح شغل کادر پرستاری ، شرح وظایف پرستاران ، شرح وظایف شغل کارشناس پرستاری

اشاره به پرستار

پنجم جمادی الاولی، سالروز ولادت شیرزن صحرای کربلا، زینب کبرا می باشد . پرستار، عجب واژه آشنا و دوست داشتنی است . لفظی که ناخودآگاه هر شنونده ای را به وجد و آرامش می آورد . و به یاد فردی می اندازد که در لحظات سختی ، ناراحتی و ساعتی که به کمک نیاز داریم ، یاری رسان ماست . انسان های بی ادعایی که به معنای واقعی کلمه ، خالصانه کار می کنند . این سپید پوشان الهی تمام تلاش خود را معطوف می سازند تا بیماران ، دوران نقاهت خود را به آرامی سپری کنند . این واژه ، آدمی را به یاد مفاهیم دیگری هم می اندازد. یاد شب بیداری و یاد مردان و زنان سپیدپوشی که لحظه ای لبخند از چهره شان دور نمی شود و همیشه با قدرت و استقامت به این مسئولیت گرانبها رسیدگی می کنند .

اهمیت پرستاری از دیدگاه مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری ، درباره اهمیت پرستاری می فرمایند : برای حفظ سلامت در جامعه ، اهمیت پرستاری در طراز اول قرار دارد ؛ یعنی اگر بهترین پزشکان و جراحان ، کار خودشان را با بیمار به بهترین وجه انجام دهند ، اما از آن بیمار پرستاری نشود ، به طور غالب ، کار آن پزشک یا جراح عالی قدر ، بی فایده خواهد بود . ایشان در جایی دیگر ، نقش پرستار را معادل کار پزشکی ماهر می داند و می فرمایند : نقش پرستاری و بیمارداری در حفظ سلامت و بازگشت سلامت بیمار، نقش درجه اول است ؛ معادل است با نقش یک پزشک ماهر. بسیاری از این نکته غفلت دارند . لذا آن وزن و ارزشی که باید برای پرستار در نظر گرفته شود ، از ذهن آنها مغفول می ماند و به آن توجه نمی کنند .

وظایف پرستاری

آشنایی با شغل پرستاری

پرستار با حفظ و ارتقاء سطح سلامت جامعه در سه سطح به ارائه خدمات بهداشتی – درمانی و توانبخشی می پردازد ، که این سطوح شامل موارد زیر می باشد :
1.    فرد، خانواده، مدرسه، کارخانه و ....
2.    مراکز بهداشتی درمانی، بیمارستان ها، کلینیک های عمومی و تخصصی
3.    مراکز توانبخشی و نگهداری
با همین دسته بندی مختصر می توان به گستردگی و اهمیت وظایف پرستار پی برد . حال برای تفهیم بهتر باید بیان کرد که وظایف پرستار در تمام سه سطح بیان شده ، مواردی همچون پیشگیری ، غربالگری ، درمانی ، توانبخشی و نگهداری را شامل می شود . حال باید ذکر کرد پرستار در انجام این وظایف فرایند پرستاری را در پیش می گیرد که این فرآیند شامل : بررسی و شناخت ، تشخیص پرستاری ، تدوین اهداف ، برنامه ریزی ، اجراء و ارزشیابی می باشد .

فعالیت های پرستار

در این بخش فعالیت های پرستار را به سه نوع مجزا تقسیم می کنیم :
1.    فعالیت مستقل
2.    فعالیت غیرمستقل
3.    فعالیت بینابینی
فعالیت مستقل، بررسی و شناخت و تشخیص پرستاری را شامل می شود. فعالیت غیرمستقل، مجموعه ای از اعمال بهداشتی درمانی و توانبخشی به تجویز پزشک می باشد. فعالیت بینابینی مجموعه ای را شامل می شود که پرستار با همراهی تیم مراقبت بهداشتی، بعد از عکس العمل بیمار به مراحل درمانی آن اعمال را انجام می دهد .

شرح وظایف پرستار

زمانی که یک فرد عادی به پرستار فکر می کند و فعالیت ها و اعمالش را مد نظر می گیرد به طور عموم بیشتر ذهنش به سمت اعمالی همچون، ثبت مشخصات بیمار، بررسی وضعیت بیمار، کمک به پزشک، دادن داروی بیماران، انجام تزریقات و رعایت حقوق بیماران می رود. حال باید ذکر کرد که تمامی این موارد در وظایف پرستار گنجانده شده است . اما در گستردگی وظایف پرستار تردیدی نیست. حال شرح وظایف پرستار را بر اساس منشور حقوق مددجو در فرآیند پرستاری بیان می کنیم تا با اهمیت وجود این سفیدپوشان الهی بیشتر آشنا شوید .

شرح وظایف پرستاری

شرح وظایف پرستاران

1.    جلب اطمینان و اعتماد فرد و خانواده اش، همچنین برقراری ارتباط حرفه ای همراه با مهارت های کلامی و غیر کلامی
2.    کسب اطلاعات و بررسی وضعیت بیمار و ثبت در پرونده
3.    ثبت نیازها و مشکلات بهداشتی بیمار و تشخیص بر اساس دانش و مهارت پرستاری
4.    اولویت بندی و برنامه ریزی اقدامات مراقبتی بر اساس اهداف و ثبت آن در پرونده
5.    در انجام معاینات همکاری و مشارکت با پزشک داشته باشد و بر فعالیت های پیراپزشکی نظارت کند .
6.    انجام اقدامات مراقبتی براساس استانداردهای خدمات پرستاری و ثبت آن با توجه به نیازهای جسمی، انجام مراقبت های تشخیصی، انجام اقدامات اولیه احیاء قلبی ریوی، ارائۀ اقدامات پرستاری در انتقال بیمار از بخشی به بخش دیگر صورت می گیرد .
7.    ارزشیابی نتایج خدمات ارائه شده به بیمار و در صورت لزوم بررسی و برنامه ریزی مجدد برای مراقبت های لازم
8.    انجام اقدامات پرستاری برای کنترل درد
9.    حضور در تیم بحران و اجرای وظایف تعیین شده در موقعیت های غیر قابل انتظار
10.    تأمین ایمنی بیمار و پیشگیری از حوادث احتمالی .
11.    نظارت مداوم بر حسن اجرای اقدامات مراقبتی توسط گروه پرستاری
12.    بررسی نیازهای آموزشی و توسعۀ برنامه های آموزشی و اجرای آن ها برای حفظ و ارتقاء سطح سلامت جامعه
13.    ارائۀ اقدامات پرستاری قبل و بعد از عمل
14.    مشاوره و راهنمایی بیمار و ارجاع آن به منابع تخصصی و اجتماعی حمایتی
15.    آماده کردن بیمار برای ترخیص
16.    پیگیری خدمات پرستاری و اقدامات مراقبتی در منزل بعد از مرخص شدن بیمار با هماهنگی مرکز درمانی
17.    انجام دادن اقدامات ضروری برای پیشگیری از عفونت ها
18.    همکاری کردن با گروه های بهداشتی برای رفع مشکلات محیطی، حفاظتی و خدماتی با استفاده از همفکری و همیاری فرد، خانواده، گروه و حتی مدرسه و بعد از انجام پیگیری آن
19.    حضور در دوره های آموزشی – پژوهشی
20.    برای بهبود کیفیت خدمات در ارائۀ خط مشی های مراقبتی و بهداشتی مشارکت مستقیم داشته باشد.
21.    مراقبت از بیمار در حال فوت و نظارت بر امر مراقبت از جسد طبق اصول شرعی
22.    تحویل بخش به پرسنل شیفت های قبل و بعد از خود و گزارش دادن اقدامات انجام شده
23.    همراه بودن با پزشک در ویزیت بیماران و گزارش اقدامات انجام شده و بررسی پاسخ های بیمار جهت تعیین روش های درمانی مناسب
24.    ثبت کلیۀ اقدامات صورت گرفته شده برای بیمار

وظایف اصلی پرستاران

در ادامه می توان ذکر کرد هر کدام از پرسنل بیمارستان و کادر پزشکی از جمله بهیار، پرسنل اتاق عمل، کمک پرستار و غیره داراری شرح وظایف مجزا می باشند. همچنین پرستارهای بخش های مختلف بیمارستان دارای شرح وظایف متفاوتی می باشند .

شما با بهره گیری از این مقاله می توانید به اهمیت و ارزش کار و فعالیت پرستاران پی برده و همچنین در بهبود روند کاری این عزیزان موثر باشید .


با تشکر از حسن انتخاب و مطالعه مقاله شرح وظایف پرستاری توسط شما دوست و همراه عزیز .

مراقب سلامتیت باش چون خیلی مهمه !

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات و ایمیل های شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص شرح وظایف پرستاری هستیم - چشم یار

دوستدار شما شکوه شیخی پوردوستدار شما شکوه شیخی پور

 

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

خوانندگان این مطلب از محصولات زیر استقبال کرده اند

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خانواده چشم یار

ورود به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی

امروزه بواسطه رشد چشم گیر و سریع علم چشم پزشکی در دنیا، رونمایی از دستگاه های مدرن چشم پزشکی، تجهیزات و ابزارآلات مربوطه و استانداردهای جهانی شاهد پیشرفت های بزرگ و عظیمی در این عرصه می باشیم، لیکن دستگاه ها و روتین های قدیمی کم کم جای خود را به تکنولوژی های جدید داده است. شایسته است دانشجویان، محققان، دانش پژوهان، فعالان و علاقمندان به فیلد چشم پزشکی از منابع معتبر موجود در این زمینه سطح علم و آگاهی خود را افزایش دهند و مطابق با استانداردهای جهانی گام بردارند. در این راستا با عضویت در خبرنامه چشم یار مجوز ورود خود را به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی صادر کنید .

با دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی همگام و همدل شوید!

همراه با چشم یار در دنیای آموزش و فیلد چشم پزشکی

چشم یار ، چشم سوم شما در اتاق عمل
شکوه شیخی پور | مدیر سایت چشم یار من شکوه شیخی پور ، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی ، اصول ، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی ، فارغ التحصیل از رشته پرستاری با 15 سال سابقه کار مرتبط ( 8 سال در فیلد چشم پزشکی ) و سابقه حضور موفق و نقش کلیدی در بیش از 15000 عمل موفق چشم پزشکی ، حامی همراهان عزیز و گرامی سایت چشم یار در رسیدن به اوج و نیل به افق های درخشانشان

پل های ارتباطی با چشم یار

ارتباط شما با چشم یار همواره باعث دلگرمی و خوشحالی ماست .

جهت ارتباط مستقیم و مکاتبه با چشم یار می توانید از روش های تماس زیر استفاده نمایید :

ایمیل چشم یار ایمیل : support@cheshmyar.com

                                                                                                                   تلگرام چشم یار پشتیبانی موبایل و تلگرام : 09392482795