چشم یار ، اولین مرجع تخصصی آنلاین

آموزش و پرورش اسکراب نرس چشم پزشکی

شکوه شیخی پور مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی

معاینات چشم پزشکی | معاینه چشم

معاینات چشم پزشکی | معاینه چشم

چکیده :

معاینه کامل چشم پزشکی مراحل متعددی دارد بطوریکه معاینه کامل حدود یک ساعت وقت می گیرد. بسته به شرایط بیمار ممکن است تمام تست ها یا قسمتی از آن ها ضروری است . در این مقاله می خوانیم...

 

 

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

معاینات چشم پزشکی

معاینه چشم | معاینات چشم پزشکی | چشم پزشکی | چشم | معاینه چشم آنلاین | تست نمره چشم | معاینه چشم در خانه | تابلو معاینه چشم | تابلو تست چشم پزشکی

معاینه کامل چشم پزشکی مراحل متعددی دارد بطوریکه معاینه کامل حدود یک ساعت وقت می گیرد. بسته به شرایط بیمار ممکن است تمام تست ها یا قسمتی از آن ها ضروری است.
این معاینات شامل مراحل زیر است ، به آنها توجه نمایید :

معاینات چشم پزشکی

تست حدت بینایی

این تست وضوح و شدت بینایی را اندازه گیری می کند. معمولاً برای اندازه گیری دید دور از چارت پروژکتور و برای اندازی گیری دید نزدیک از کارتی که در فاصله مطالعه در دست می گیریم، استفاده می کنیم.

تست کور رنگی

این تست برای ارزیابی قدرت تشخیص رنگها و در ابتدای معاینه انجام می شود. این تست علاوه بر تشخیص کور رنگی ارثی، به پزشک کمک می کند تا یک سری از بیماری های اکتسابی را نیز کشف کند.

تست بررسی انحراف چشم

ابتدا از معاینه شونده می خواهند که به نقطه خاصی مثلا یکی از حروف چارت بینایی نگاه کند. با گرفتن مانعی در مسیر بینایی یک چشم، اگر چشم ها انحراف نداشته باشند، چشم دیگر هیچ حرکتی نخواهد کرد. اگر چشم فرد معاینه شونده دچار استرابیسم (انحراف چشم) باشند، چشمی که باز است حرکت کرده و در مسیر مستقیم قرار میگیرد. سپس این تست برای چشم مقابل تکرار می شود. این تست هم برای فاصله دور و هم فاصله نزدیک انجام می شود. در واقع این تست ساده ترین روش ارزیابی هماهنگی حرکات دو چشم است. با این تست انحراف و تنبلی چشم ها قابل ارزیابی است.

بررسی حرکات چشم ها

در این تست میزان و نحوه حرکات کره چشمتان ارزیابی می شود. در حالیکه شیئی را در فاصله حدود 40 سانتی متری جلوی چشم شما می گیریم، از شما می خواهیم که در جهات مختلف شیئ را دنبال کنید. در این تست حرکات آهسته(“pursuits”) و سریع (“saccades”) چشم ها ارزیابی می شود. اختلالات حرکتی چشم ها ممکن است باعت خستگی چشم ها، دوبینی و ناراحتی به هنگام مطالعه و کامپیوتر شود.

Stereopsis (Depth Perception) Testدید سه بعدی یا درک عمق

دید سه بعدی به معنی درک عمق و درک سه بعدی بودن اجسام است. برای انجام این تست شما یک عینک سه بعدی به چشم می زنید. سپس کارت های به شما نشان داده می شود و از شما می خواهیم که بگوئید از چهار دایره ای که روی کارت است، کدامیک برجسته تر و به شما نزدیک تر است. اگر شما به درستی بتوانید پاسخ صحیح را بدهید، درک عمق خوبی دارید.

معاینه چشم

رتینوسکوپی

با این تست شماره چشمتان تخمین زده می شود. برای انجام این تست نور اتاق را کم می کنند و از معاینه شونده می خواهند که به فاصله دور مثلا یکی از حروف بزرگ E چارت بینایی نگاه کند. در حالیکه شما به حرف E نگاه می کنید، چشم پزشک نور ضعیفی را به داخل چشمتان می تابانند و با تعویض لنزهایی که در جلوی چشم شما قرار می دهد شماره چشمتان را تخمین می زنند. با این تست شماره عینک شما مشخص خواهد شد. این تست بخصوص در اطفال و بیمارانیکه همکاری خوبی با پزشک ندارند، مفید است.

انکسار سنجی Refraction

با این تست چشم پزشک شماره دقیق چشم شما را تعیین می کند. با قرار دادن دستگاهی به نام فوروپتر در جلوی چشم و تعویض عدسی های آن از شما می پرسند که با کدام عدسی بهتر می بینید و بهترین عدسی اصلاحی را به عنوان شماره عینکتان انتخاب می کنیم. ممکن است این کار را با گذاشتن فریم عینک آزمایشی Trial Frame و تعویض عدسی تا زمان رسیدن به بهترین بینایی انجام دهیم.
با انکسار سنجی میزان و نوع عیوب انکساری شامل نزدیک بینی، دور بینی، آستیگماتیسم و پیر چشمی مشخص خواهد شد.

اتوریفرکتومتر Autorefractors

با کمک این دستگاه چشم پزشک به صورت اتوماتیک شماره چشم (میزان عیب انکساری) چشمتان را اندازه گیری می کند. در واقع با کمک این دستگاه کاری شبیه انکسار سنجی دستی انجام می دهیم؛ یعنی قدرت لنز عینک برای تمرکز تصویر روی پرده شبکیه تعیین می شود. این دستگاه بخصوص در مواردیکه بیمار کودک است یا با پزشک همکاری خوبی ندارد مفید است. دستگاه های اتوریفرکتومتر جدید خیلی دقیق هستند و باعث صرفه جویی در وقت می شوند. فقط چند ثانیه زمان کافی است تا میزان عیب انکساری شما مشخص شود و عینکتان تجویز شود.

معاینه با دستگاه اسلیت Slit Lamp Exam

به کمک دستگاه اسلیت لامپ که یک میکروسکوپ دو چشمی است، چشم پزشک می تواند با بزرگنمایی ساختمان چشم را معاینه کند. چشم پزشک از شما درخواست می کند که چانه و پیشانی خود را در محل مناسب دستگاه قرار دهید و به این طریق قسمت های قدامی چشم یعنی پلک ها، قرنیه، ملتحمه، عنبیه و عدسی چشم را بررسی می کند. ممکن است چشم پزشک با کمک لنز خاصی با این دستگاه قسمت های خلفی چشم نظیر عصب بینایی و شبکیه را معاینه کند. بیماریها و ناراحتی های چشمی متنوعی مثل آب مروارید، دژنراسیون ماکولا (لکه زرد شبکیه)، و گرفتاری شبکیه ناشی از دیابت با این روش قابل تشخیص است.

تست های تشخیصی گلوکوم (آب سیاه) The Glaucoma Test

تست ارزیابی گلوکوم با اندازه گیری فشار داخل کره چشم شروع می شود. معمولا با روش غیر تماسی یا دستگاه فوت کننده هوا Air – Puff به صورت اتوماتیک فشار چشم ثبت می شود. در صورت نیاز با دستگاه تونومتر استاندارد گلدمن فشار چشم کنترل مجدد می شود. در روش تونومتری غیر تماسی یا ایر پاف، پزشک یا دستیار آموش دیده از شما می خواهد که چانه و پیشانی خود را در محل مناسب روی دستگاه قرار دهید. در حالیکه به داخل دستگاه نگاه می کنید، مقداری هوا از دستگاه خارج شده و به طرف چشم شما می آید. مقاومت قرنیه در برابر هوا به طور اتوماتیک اندازه گیری و بر روی مانیتور دستگاه نمایش داده می شود. این تست درد ناک نیست و کار آسانی است و تونومتر (فشار سنج) با چشم شما تماس پیدا نخواهد کرد. اگر فشار چشمتان بالا باشد، در خطر ابتلا به بیماری آب سیاه هستید.

نوع دیگر تونومتر بر روی دستگاه اسلیت لامپ نصب شده و تونومتر تماسی نامیده می شود. برای انجام این تست ابتدا چشم پزشک در چشم شما قطره چشمی بی حس کننده می ریزد تا چشمتان بی حس شود و اشکتان را با کاغذ آغشته به فلورسئین رنگ می کند. با تاثیر قطره شما در چشمتان احساس سنگینی و کرختی می کنید. پزشک از شما می خواهد که پیشانی و چانه تان را روی دستگاه اسلیت گذاشته و مستقیم به روبرو نگاه کنید. با حرکت اسلیت سر دستگاه تونومتر با سطح قرنیه تماس پیدا کرده و آنرا مسطح می کند. مقاومت قرنیه در مقابل تغییر شکل ارزیابی شده و با انتقال به دستگاه تونومتر، فشار داخل کره چشم اندازه گیری می شود. مانند روش غیر تماسی این روش نیز نیز دردناک نیست.

متاسفانه بیماری گلوکوم تا زمانیکه قسمت اعظم بینایی آسیب می بیند، علامتی ندارد. لذا بررسی فشار چشم در معاینات چشم پزشکی می تواند در مراحل اولیه،بیماری را تشخیص دهد. به همین دلیل معاینات دوره ای چشم پزشکی بخصوص در افراد بالای چهل سال و در افرادی که سابقه خانوادگی گوکوم دارند، ضروری است.

معاینات چشم

معانیه ته چشم پس از باز کردن مردمک Pupil Dilation

برای بهتر دیدن ساختمانهای داخلی چشم ممکن است چشم پزشک داخل چشمتان قطره های گشاد کننده مردمک بریزد. این قطره ها معمولا 20 تا 30 دقیقه بعد مردمک را گشادمی کنند. پس از باز شدن مردمک به دلیل اینکه نور بیشتری وارد چشمتان می شود به نو حساس تر می شوید و بینائیتان تار می شود.این تغییرات چند ساعت بعد به حالت نرمال برمی گردد. پس از باز شدن مردمک چشم پزشک با استفاده از وسایل مختلفی ته چشمتان را معاینه می کند. برای کاهش اذین نور بهتر است موقع برگشتن به منزل ازعینک آفتابی استفاده کنید.معانیه چشم با مردمک باز برای پی بردن به بسیاری از بیماریها ضروری است.


چشم یارمطلب سودمندی که ارزش دیدن دارد :

آناتومی چشم انسان


منابع چشم یاربرگرفته از مقالات منتشر شده چشم پزشکی


با تشکر از حسن انتخاب و مطالعه مقاله معاینات چشم پزشکی توسط شما دوست و همراه عزیز .

مراقب سلامتیت باش چون خیلی مهمه !

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات و ایمیل های شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص معاینات چشم پزشکی هستیم - چشم یار

دوستدار شما شکوه شیخی پوردوستدار شما شکوه شیخی پور

موضوعات پربازدید

افراد موفق کارهایی کرده اند که مردم عادی از انجام آن شانه خالی می کنند. علاقمندان موضوعات زیر را دنبال می کنند . آیا شما هم بدنبال افزایش سطح آگاهی خود هستید...
معاینات چشم پزشکیمعاینه چشم آنلاینتست نمره چشممعاینه چشم در خانهتابلو تست چشم پزشکیتابلو معاینه چشمچشم یارشکوه شیخی پوراسکراب نرسچشم پزشکی اصفهانچشم اصفهاندوره چشم اصفهاندوره اسکراب نرس چشم پزشکیحرکات چشمانحراف چشمرتینوسکوپیاتوریفرکتومترآب سیاهگلوکوم

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

خوانندگان این مطلب از محصولات زیر استقبال کرده اند

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خانواده چشم یار

ورود به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی

امروزه بواسطه رشد چشم گیر و سریع علم چشم پزشکی در دنیا، رونمایی از دستگاه های مدرن چشم پزشکی، تجهیزات و ابزارآلات مربوطه و استانداردهای جهانی شاهد پیشرفت های بزرگ و عظیمی در این عرصه می باشیم، لیکن دستگاه ها و روتین های قدیمی کم کم جای خود را به تکنولوژی های جدید داده است. شایسته است دانشجویان، محققان، دانش پژوهان، فعالان و علاقمندان به فیلد چشم پزشکی از منابع معتبر موجود در این زمینه سطح علم و آگاهی خود را افزایش دهند و مطابق با استانداردهای جهانی گام بردارند. در این راستا با عضویت در خبرنامه چشم یار مجوز ورود خود را به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی صادر کنید .

با دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی همگام و همدل شوید!

همراه با چشم یار در دنیای آموزش و فیلد چشم پزشکی

چشم یار ، چشم سوم شما در اتاق عمل
شکوه شیخی پور | مدیر سایت چشم یار من شکوه شیخی پور ، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی ، اصول ، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی ، فارغ التحصیل از رشته پرستاری با 15 سال سابقه کار مرتبط ( 8 سال در فیلد چشم پزشکی ) و سابقه حضور موفق و نقش کلیدی در بیش از 15000 عمل موفق چشم پزشکی ، حامی همراهان عزیز و گرامی سایت چشم یار در رسیدن به اوج و نیل به افق های درخشانشان

پل های ارتباطی با چشم یار

ارتباط شما با چشم یار همواره باعث دلگرمی و خوشحالی ماست .

جهت ارتباط مستقیم و مکاتبه با چشم یار می توانید از روش های تماس زیر استفاده نمایید :

ایمیل چشم یار ایمیل : support@cheshmyar.com

                                                                                                                   تلگرام چشم یار پشتیبانی موبایل و تلگرام : 09392482795