چشم یار ، اولین مرجع تخصصی آنلاین

آموزش و پرورش اسکراب نرس چشم پزشکی

شکوه شیخی پور مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی

خشکی چشم

خشکی چشم

چکیده :

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟آیا شما دارای نشانه ها و علائم طولانی مدت از خشکی چشم هستید؟ آیا در چشم خود احساس سوزش ، خارش و خستگی یا دردناک بودن دارید ؟ طولانی شدن این علائم را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه نمایید ! مسلماً پزشک متخصص می تواند در این زمینه به شما یاری رساند . در این مقاله می خوانیم ...

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

خشکى چشم

مریض های با خشکی چشم ( Tear Deficiency ) بسیار به محیط اطراف حساس اند ، معمولاً علائمی مثل سوزش ، احساس جسم خارجی در جسم ، حس ریگ و شن و اشک ریزش را در چشم خود بیان می کنند . البته هم مریض و هم پزشک توجه داشته باشند با مشکلی مواجه شده اند که راه حل قطعی ندارد ، هدف ما اغلب کنترل علائم بیماری به جهت حفظ دید و ایجاد شرایط راحت تر برای بیمار می باشد .

خشکی چشم یا Dry eye یک مشکل شــایع است که درصد شـــاخصی از مردم در سنیـن بالای 40 ســال را در هر کجای دنیـا گرفتــار می کند . موارد خفیف این بیمــارى بسیار شــایع است و در مناطقى که آب و هواى خشک دارند بیشتر دیده مى شود.سطح چشم نسبت به خشکى بسیار حساس مى باشد و لازم است به صورت مرتب توسط اشک مرطوب نگه داشته شود . اشک در غده اشکى و ملتحمه تولید شده و توسط حرکت پلکها روى سطح چشم پخش مى شود و قسمتى از آن در برابر هوا تبخیر مى شود.

اشک رل مهمی در حفظ سلامت سطح چشم دارد و در ترمیم آسیب های وارد به چشم نیز نقش مهمی دارد . اشک اکسیژن مورد نیاز سلول های اپی تلیوم قرنیه را تامین می کند .

اشک حاوی مواد آنتی باکتریال زیادی مثل لیزوزوم ، بتالیزین و لاکتوزین است . حرکت اشک روی سطح چشم باعث می شود چشم همیشه شفاف و تازه بنظر برسد .

شرح ساختاری چشم

لایه اشکى از سه جزء چربى، موسین و لایه مایع تشکیل شده است . موسین و چربى مانع تبخیر بیش از حد مایع مى شوند.با توجه به توضیحات فوق متوجه مى شویم که جهت عملکرد مناسب اشک، کمیت و کیفیت مناسب لایه هاى ان به همراه عملکرد مناسب پلک ضرورى است و اختلال در هر یک موجب بروز علائم خشکى چشم مى شود.

خشکى چشم علائم متنوعى دارد که مى تواند از سوزش و قرمزى چشم تا اختلال دید، زخم قرنیه ، سوراخ شدن چشم و نابینایی متغیر باشد .

بنابراین درک صحیح از بیمارى و درمان به موقع ضرورى است . عوامل مختلفى مى توانند باعث خشکى چشم شوند ، شایعترین انها عدم عملکرد غدد مترشحه موسین در لبه پلک است. این غدد بسیار کوچک هستند و به صورت خودبخود یا در اثر عوامل متعددى ممکن است دچار اختلال ترشح شوند

خارش چشم

اغلب افراد با افزایش سن دچار درجاتى از اختلال عملکرد این غدد مى گردند. درمان این امر تقریباً در تمام موارد خشکى چشم توصیه مى شود و نیازمند کمى پشتکار مى باشد.درمان شامل کمپرس گرم پلکها سه تا چهار بار در روز و سپس ماساژ لبه پلک به مدت یک تا دو دقیقه مى باشد .

شستشوى لبه پلکها با شامپوهاى خاص یا شامپوى کودک نیز توصیه مى شود .به جز این مورد ، موارد متعددى از بیماریهاى التهابى یا غیر التهابى وجود دارند که مى توانند غده اشکى را درگیر نمایند و باعث خشکى چشم شوند : تومورها ، روماتیسم مفصلى و یا بیمارى شوگرن که معروفترین بیمارى این گروه است. ضمناً مشکلات پلکى و ملتحمه اى نیز ( مانند عفونتهاى شدید ملتحمه و یا سوختگیهاى شیمیایى ) مى توانند باعث خشکى چشم شوند

قرمزی چشم

 درمان :
درمان بیمارى کاملا وابسته به علت مى باشد . ابتدا بیمار باید توسط چشم پزشک ارزیابى شود و شدت اسیب وارده به چشم مشخص شود  .البته اجتناب از قرار گرفتن در برابر هواى آزاد، باد و گرد و خاک ، افزایش رطوبت منزل و اجتناب از مواد آرایشى مى تواند در درمان خشکی چشم موثر باشد . استفاده از قطره اشک مصنوعی ابتدایی ترین راه حل است که حتما باید با تجویز پزشک باشد ،

در این حالت قطره های حاوی نگهدارنده میتواند برای قرنیه مضر باشد .در حال حاضر اشک مصنوعی هایی فاقد نگهدارنده در بازار وجود دارد که بصورت ویال های تک دوزی می باشد و استفاده مکرر از آنها زیانی برای قرنیه ندارد .

حفظ اشک :

اگر چکــاندن مکرر قطره ی اشک مصنوعی کافی نبود و کــاهش تولید اشک وجود داشت بستن پونکتومهـــا راه حل بعدی است . برای این کار چندین وسیله موقتی در دسترس است که تاثیر این بسته شدن را ارزیابی می کند و به موقع لزوم می توان آنرا خارج کرد .

بستن دائمی پونکتومها در بیماران خشکی چشم شدید با استفاده از Electro Dessication بر روی منفذ پونکتوم امکان پذیر می باشد که البته اسکار ناشی از سوختگی روی این منفذ باقی می ماند ، این اسکار را می توان بوسیله آرگون لیزر بر روی پونکتوم ایجاد کرد که یک انسداد نسبی می دهد ، استفاده از چسب سیانوا کریلات چند روزی پونکتوم را می بندد بعد از چند روز خودبخود چسب خارج شده و منفذ باز می ماند که البته مهم ترین عارضه این کار ایجاد اشک ریزش یا Epiphora  است ، به همین جهت بستن دائم پونکتوم در کلیه بیماران توصیه نمی شود .

ریختن قطره در چشم

بیمارانی با کراتوکنژکتیویت سیکا یا خشکی چشم بخصوص ، به تغییرات محیطی مثل باد و رطوبت حساس اند می توانند از چند نوع Moist Chamber طراحی شده بر روی چشم و اطراف آن استفاده کنند تا سطوح چشمی کمتر تبخیر شود و یک محیط مربوط روی چشم درست شود .

استفاده از داروهای ترشح کننده لاکریمال گلند بصورت موضعی یا خوراکی هم توصیه شده است ، داروهایی مثل برم هگزین و Eliosin . دارویی مثل Solagene برای افزایش ترشح بزاق تجویز می شود البته فراورده خوراکی پیلوکارپین است و تعدادی از بیماران گزارش کردند که این دارو باعث افزایش ترشح اشک می گردد .

استفاده از بانداژلنزهای نرم برای درمان مشکلات سطح چشم توصیه شده است ولی باید مراقب عوارض این لنزها مثل اولسر قرنیه و رسوب موارد روی لنز بود اینگونه بیماران حتماً باید اشک مصنوعی را روی لنز بطور مکرر استفاده کنند .

جراحی :

لاترال تارسورافی گاهی در حفظ سطوح چشمی بسیار کمک کننده است باعث کاهش سطح تماس چشم با هوا می شود بنابراین تبخیر کمتر انجام می شود بخصوص در حالاتی که چشم بطور کافی بسته نمی شود و یا نقصان اپی تلیوم پایدار وجود دارد و نیز اگر زخم قرنیه ای غیرعفونی ایجاد شده باشد می تواند بسیار موثر باشد .

کدام اشک مصنوعى ارجح است ؟
اشکهاى مصنوعى مختلفى در بازار وجود دارند . نکته اول در انتخاب ،داشتن یا نداشتن ماده نگهدارنده است . فرمى که داراى ماده نگهدارنده است معمولا ارزانتر بوده و در بسته بندى معمول قطره هاى چشمى دیده مى شود .نکته مهم این است که بهتر است این قطره ها بیش از یک تا دو هفته استفاده نشوند، زیرا ماده نگهدارنده مى تواند آسیب رسان باشد .

استفاده از اشک مصنوعی و قطره برای خشکی چشم

نوع دیگر قطره ها بدون ماده نگهدارنده مى باشد و بسته بندى ان به صورت ویالهاى کوچک است که براى یک روز کافى مى باشد و بعد باید دور انداخته مى شوند .این نوع از قطره ها براى استفاده طولانى مدت مناسب هستند . باید در نظر داشت ای قطره ها از نظر ترکیبى متفاوتند ، برخى حالت ابکى تر دارند و برخى حاوى مواد ژل مانند بوده و طول اثر بیشترى دارند که برحسب شدت خشکى چشم توسط پزشک انتخاب و تجویز مى گردند

 تحقیقات علمی نشان داده است که :

داشتن سن بالای 50 سال:  غالباً هرچه سنتان بالاتر میرود ٬تولید اشک کمتر می شود . خشکی چشم در افراد بالای 50 سال شایعتر می باشد .

فقدان اشک در زنان بیشتراز آقایان است : به خصوص در خانم هایی که باردار شده اند و یا قرص جلوگیری از بارداری مصرف می کنند ، همچنین در زنان یائسه

کمبود ویتامین A  : این ویتامین در جگر، هویج و کلم بروکلی یافت می شود .

انواع لنزها : لنزهای رنگی و طبی ( لنزهای نرم و سخت )


 ذکر منابع :

1 – برگرفته از کتاب مراقبت از چشم ها – تالیف دکترعلیرضا زندی – فوق تخصص پلاستیک و ترمیمی چشم

2 – برگرفته از مقاله خشکی چشم – نوشته دکتر بهرام اشراقی - فوق تخصص پلاستیک و ترمیمی چشم

دکتر علیرضا زندی و دکتر بهرام اشراقی


با تشکر از حسن انتخاب و مطالعه مقاله خشکی چشم توسط شما دوست و همراه عزیز .

مراقب سلامتیت باش چون خیلی مهمه !

  مشتاقانه منتظر ارسال نظرات و ایمیل های شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مقاله خشکی چشم هستیم - چشم یار

دوستدار شما شکوه شیخی پور

موضوعات پربازدید

افراد موفق کارهایی کرده اند که مردم عادی از انجام آن شانه خالی می کنند. علاقمندان موضوعات زیر را دنبال می کنند . آیا شما هم بدنبال افزایش سطح آگاهی خود هستید...
خشکی چشماشکچشملایه اشکیسوزشقرمزی چشماشک مصنوعیپونکتومTear DeficiencyDry eyeخشکی_چشمدکتر علیرضا زندیدکتر بهرام اشراقیشکوه شیخی پورشیخی_پوردوره_اسکراب_نرس_چشماسکراب_نرسدستیار_چشم_پزشک

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

خوانندگان این مطلب از محصولات زیر استقبال کرده اند

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خانواده چشم یار

ورود به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی

امروزه بواسطه رشد چشم گیر و سریع علم چشم پزشکی در دنیا، رونمایی از دستگاه های مدرن چشم پزشکی، تجهیزات و ابزارآلات مربوطه و استانداردهای جهانی شاهد پیشرفت های بزرگ و عظیمی در این عرصه می باشیم، لیکن دستگاه ها و روتین های قدیمی کم کم جای خود را به تکنولوژی های جدید داده است. شایسته است دانشجویان، محققان، دانش پژوهان، فعالان و علاقمندان به فیلد چشم پزشکی از منابع معتبر موجود در این زمینه سطح علم و آگاهی خود را افزایش دهند و مطابق با استانداردهای جهانی گام بردارند. در این راستا با عضویت در خبرنامه چشم یار مجوز ورود خود را به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی صادر کنید .

با دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی همگام و همدل شوید!

همراه با چشم یار در دنیای آموزش و فیلد چشم پزشکی

چشم یار ، چشم سوم شما در اتاق عمل
شکوه شیخی پور | مدیر سایت چشم یار من شکوه شیخی پور ، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی ، اصول ، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی ، فارغ التحصیل از رشته پرستاری با 15 سال سابقه کار مرتبط ( 8 سال در فیلد چشم پزشکی ) و سابقه حضور موفق و نقش کلیدی در بیش از 15000 عمل موفق چشم پزشکی ، حامی همراهان عزیز و گرامی سایت چشم یار در رسیدن به اوج و نیل به افق های درخشانشان

پل های ارتباطی با چشم یار

ارتباط شما با چشم یار همواره باعث دلگرمی و خوشحالی ماست .

جهت ارتباط مستقیم و مکاتبه با چشم یار می توانید از روش های تماس زیر استفاده نمایید :

ایمیل چشم یار ایمیل : [email protected]

                                                                                                                   تلگرام چشم یار پشتیبانی موبایل و تلگرام : 09392482795