چشم یار ، اولین مرجع تخصصی آنلاین

آموزش و پرورش اسکراب نرس چشم پزشکی

شکوه شیخی پور مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی

بیمارستان فارابی اصفهان

بیمارستان فارابی اصفهان

چکیده :

من شکوه شیخی پور، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی، اصول، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی قصد دارم در این قسمت از مجموعه خاطرات من و چشم پزشکی به بیمارستان فارابی اصفهان اشاره نمایم ، درست آن زمانیکه برای تحویل گرفتن اتاق عمل چشم پزشکی و بروز رساندن آن به بیمارستان فارابی اصفهان رفتم...

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

من و چشم پزشکی

بیمارستان فارابی اصفهان ، خاطرات بیمارستان فارابی اصفهان ، موفقیت های بیمارستان فارابی اصفهان ، تحول در اتاق عمل چشم پزشکی بیمارستان فارابی اصفهان ، بروزرسانی اتاق عمل چشم بیمارستان فارابی اصفهان ، تجهیز نمودن اتاق عمل چشم بیمارستان فارابی اصفهان


شکوه شیخی پور، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی، اصول، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی

من و چشم پزشکی

روزهای سخت گذشته، خاطرات شیرین همیشگی، تخصص و مهارت امروز


مثل همیشه و هر روز سر کار بودم، در اتاق عمل یکی از بیمارستان های دولتی. خیلی روز پر کاری بود. عمل های زیادی داشتیم. دقیق یادم نیست، ولی فکر میکنم در حدود 50 یا 55 عمل را همراهی کرده بودم. خیلی اتفاقی یکی از چشم پزشکان حاضر در اتاق عمل به من گفت: خانم شیخی پور فهمیدی ریاست بیمارستان قصد راه اندازی یک اتاق عمل حرفه ای و بروز را در بیمارستان فارابی داره. گفتم نه؟! راستش یکم تعجب کرده بودم! درواقع تصور نمیکردم رئیس همین بیمارستانی که من در اون کار می کنم قصد تاسیس یک اتاق عمل دیگه رو هم داشته باشه! از دکتر پرسیدم، خوب حالا این موضوع چه ارتباطی به من داره؟! دکتر لبخندی زد و گفت: اونها برای مسئول اتاق عمل دنبال نیرو می گردند و ظاهراً ریاست بیمارستان قصد داره شما رو انتخاب کنه .

من با شنیدن این حرف هم خوشحال شدم و هم کمی ناراحت! خوشحال بخاطر این که همیشه تغییر و ارتقاء رو دوست دارم. ناراحت بخاطر این که اونجا یک اتاق عمل قدیمی و بدور از تکنولوژی امروزی بود و این مسئله من رو ناراحت می کرد. من دیگه ادامه ندادم . این موضوع گذشت تا چند روز بعد... تا که در محوطه بیمارستان اتفاقی با ریاست بیمارستان برخورد کردم. بدون مقدمه از رئیس بیمارستان شنیدم که: خانم شیخی پور تا چند روز دیگه خودت رو آماده کن! گفتم برای چی؟ گفت باید از این جا بری! راستش فکر نمی کردم این حرف دکتر با صحبتی که چند روز پیش شنیده بودم مرتبط باشه! یعنی اصلاً یادم رفته بود! گفتم آقای دکتر کجا باید برم؟ گفت برو اتاق عمل بیمارستان فارابی رو تحویل بگیر. گفتم: من! من! گفت: بله. گفتم: آخه، من.... آخه...... واقعاً نمی تونستم چیزی به زبون بیارم. خیلی برام صحبت کردن سخت بود. دکتر که خودش این موضوع رو متوجه شده بود، گفت: برو به کارت برس، یه فرصت دیگه با هم صحبت می کنیم. من هم خداحافظی کردم و رفتم سر کارم .

من و چشم پزشکی در بیمارستان فارابی اصفهان

اون روز هم طبق معمول همیشه، روز شلوغ و پرکاری بود. خلاصه دو سه روزی از این موضوع گذشت، تا یه روز اول صبح ، منشی رئیس بیمارستان به اتاق عمل زنگ زد و گفت: که برم بالا، پیش رئیس. کارهاما زود جمع و جور کردم و خیلی زود رفتم بالا. رئیس بیمارستان خیلی با حوصله و صبوری از اتاق عمل بیمارستان فارابی برام صحبت کرد. وضعیت اونجا رو برام کمی شرح داد. گفت که: باید برم اونجا رو تحویل بگیرم و اوضاع داخلی اونجا رو هم سر و سامان بدم. انگار قصد عملیات بازسازی اونجا و همچنین خرید ابزار و دستگاه رو هم داشت. من زیاد سوال نکردم. با احترام زیادی که برای رئیس بیمارستان قائل بودم، چیزی به زبون نیاوردم. فقط پرسیدم: آقای دکتر کی برم؟ گفت: از شنبه. خداحافظی کردم و رفتم .

امروز شنبه، من وارد یک بیمارستان جدید، اتاق عمل جدید، پرسنل جدید، محیط کاری جدید شده بودم. همه چی جدید بود! این رو دوست داشتم، ولی راستش یکم ترس داشتم از این همه مسئولیتی که دکتر روی شونه هام گذاشته بود. واقعاً سخت و سنگین بودند. ولی تو روی خودم چیزی نیاوردم، خیلی محکم و با اراده ی قوی رفتم وارد اتاق عمل شدم. وضعیتی رو که در اتاق عمل دیدم رو اصلاً دوست نداشتم. ولی هیچی نگفتم! پیش خودم فکر کردم بهتره که، چند روزی هیچ عکس العملی از خودم نشون ندم. تا به اوضاع فعلی بیشتر تسلط پیدا کنم.

اگه بخوام وضعیت اتاق عمل را براتون کمی شرح بدم، باید خدمت شما عرض کنم اتاق عمل چند سالی بود که از رونق افتاده بود ، تعداد حضور پزشکان و آمار عمل های انجام شده در آن کم و همچنین تجهیزات و دستگاه های موجود در اون قدیمی بودند و حالا هم که این اتاق عمل راکد و بسیار معمولی به من تحویل داده شده بود. چند روزی که گذشت با وضعیت بیمارستان، اتاق عمل، ابزارآلات اتاق عمل، پرسنل اتاق عمل، دستگاه های موجود در اتاق عمل، میزان تخصص و تجربه پرسنل اتاق عمل، اصول حاکم بر اتاق عمل و... بیشتر آشنا شدم. در ابتدای کار جلسات و تعاملات زیادی رو با ریاست، معاونت، مسئول خرید، کارپرداز، بخش مالی و حسابداری، تاسیسات، پشتیبانی، اعتبار سنجی، دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان، بخش مهندسی و... بیمارستان داشتم.

به هر حال من تازه وارد این بیمارستان و اتاق عمل شده بودم و ریاست بیمارستان از من انتظارات زیادی رو داشت. من هم ناچار باید خودم رو خیلی زود با شرایط فعلی وفق می دادم. من بررسی کاملی در خصوص موارد زیر انجام دادم:

1-    بررسی سوابق کاری و میزان تخصص هر یک از پرسنل اتاق عمل
2-    بررسی کلیه ابزارآلات، وسایل، دستگاه های موجود در اتاق عمل
3-    بررسی وضعیت ساختمان که اتاق عمل در آن واقع شده بود
4-    بررسی سوابق کاری و میزان تخصص افرادی که قبلاً در اتاق عمل کار می کردند و الان جابجا شده بودند
5-    بررسی و بدست آوردن اطلاعات بروز از جدیدترین ابزارآلات، وسایل، دستگاه های چشم پزشکی
6-    بررسی و تحقیق وسیع در خصوص جدیدترین ابزارآلات، وسایل، دستگاه های چشم پزشکی خارج از کشور
7-    تحقیق راجب به ابزارآلات، وسایل، دستگاه های چشم پزشکی موجود در بازار ایران
8-    بررسی تعداد پزشکانی که در حال حاضر در این اتاق عمل، فعالیت داشتند
9-    بررسی وضعیت اعتبار سنجی بیمارستان جهت خرید تجهیزات برای اتاق عمل چشم پزشکی از طریق مبادی مربوطه

مدتی این اقدامات من طول کشید، شاید بنظرتون نیاز نبوده. ولی خیلی خوشحال هستم که قبل از انجام هر اقدامی این بررسی ها رو انجام دادم. خوب بگذریم، دیگه تقریباً با وضعیت و روال حاکم بر بیمارستان و اتاق عمل هماهنگ شده بودم. تصمیم خودم رو گرفتم که کودتایی عظیم و بزرگ در بیمارستان فارابی - اتاق عمل چشم پزشکی بوجود بیاورم. از خداوند متعال خواستم که برای تحقق این امر به من کمک کنه و کاری کنه که من سرافراز و پیروز این امتحان را پشت سر بگذارم . در ابتدای کار با ریاست بیمارستان و همچنین معاونت هماهنگی های لازم رو انجام دادم.

من و چشم پزشکی در بیمارستان فارابی اصفهان

رئیس بیمارستان نیز به من اختیارات زیادی داد که بتونم راحت تر به امورات رسیدگی کنم. اقداماتی که در طی چندین ماه انجام دادم را بطور خلاصه براتون تعریف میکنم:

1-    در وظایف محوله پرسنل اتاق عمل تغییراتی اعمال کردم
2-    بعضاً پرسنل را جابجا کردم، در واقع متناسب با تخصص هر فرد، وظایف رو مشخص کردم
3-    از بخش های دیگه از پرسنلی که قبلاً در اتاق عمل بودند و کارشون هم خوب بود، دوباره استفاده کردم
4-    در اجرای موضوع بخش نامه و دستور العمل مربوطه مبنی بر تخریب و بازسازی اتاق عمل قدیمی بیمارستان فارابی و ساخت اتاق عمل چشم پزشکی جدید مطابق با استانداردهای روز دنیا، با دانشگاه علوم پزشکی، مدیریت، معاونت، بخش پشتیبانی، بخش امورات فنی و مهندسی، بخش برق و تاسیسات بیمارستان هماهنگی های لازم رو انجام دادم و به لطف خداوند متعال و حمایت های مدیریت بیمارستان عملیات تخریب و بازسازی اتاق عمل را شروع کردیم. ( در حدود 70 روز این تخریب ها و بازسازی بطول انجامید )
5-    بواسطه ارتباط های کاری موفق قبلی با پزشکان مطرح چشم پزشکی در سطح استان اصفهان، توانستم از تعداد زیادی از آن پزشکان دعوت نمایم جهت فعالیت دراتاق عمل چشم
6-    خوشبختانه به واسطه شناخت و تعامل قبلی که با برخی از برندها و شرکت های معروف در زمینه چشم پزشکی داشتم و همچنین حضور در سمینارهای چشم پزشکی از جمله: فارابی و مکاتبات اداری با رده های بالاتر و کمک های مدیریت بیمارستان موفق شدم تمامی دستگاه های قدیمی را با دستگاه های جدید تعویض نمایم و توانستم اتاق عمل بسیار معمولی را بصورت کاملاً ایده آل و استاندارد تجهیز نمایم.
7-    تقسیم بندی فضای اتاق عمل، ایجاد پکینگ و انبار وسایل تمیز، احداث دو آسانسور جهت انتقال وسایل کثیف و تمیز از اتاق عمل به CSR و برعکس، ایجاد اتاق های  Scrub و ...

با جدیت، فعالیت های شبانه روزی، تلاش های مکرر در پناه خداوند متعال و حمایت های مدیریت و کلیه عوامل دخیل در این امورات توانستیم در حدود 70 روز کاری کلیه این اقدامات را تکمیل نماییم. خداوند را شاکرم که توانستم این وظیفه محول شده ، را با موفقیت کامل پشت سر بگذارم و از این طریق به هموطنان عزیز خودم خدمت نمایم.

من و چشم پزشکی در بیمارستان فارابی اصفهان

در آخر باید عرض نمایم: بسیار خوشحال و خرسندم که اطلاعات و دانشی که در مراحل قبلی با زحمت و تلاش بسیار زیاد کسب نموده بودم باعث شد با اجرای چند تکنیک ساده تعداد عمل های بیمارستان ماهیانه بیش از 10 برابر شود و این یعنی خدمت رسانی بهتر و بیشتر به هموطنان عزیز و افزایش چشم گیر درآمدزایی بیمارستان در مدتی باور نکردنی .  

پس از گذشت 3 سال که در این اتاق عمل مشغول به کار بودم ، از افتتاح یک کلینیک خصوصی مدرن با خبر شدم . این کلینیک یکی از بهترین کلینیک های چشم پزشکی در سطح ایران و حتی خاورمیانه می باشد و روزانه پزشکان به نام و بزرگی در آن حضور دارند . که مسلماً ورود به چنین کلینیکی کار دشواری بود و شانس ورود برای هر فرد وجود ندارد. ان شا الله در فرصتی دیگر این چالش جدید و بزرگ رو نیز برای شما عزیزان تعریف مینمایم.

چشم یارمطالب سودمندی که ارزش دیدن دارند :

بیوگرافی شکوه شیخی پور

پرستار اتاق عمل کیست؟

پرستار اسکراب کیست؟

برنامه اینترنتی چشمک


با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون برای تک تک شما عزیزان

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات و ایمیل های شما همراهان عزیز و گرامی در بخش مجموعه خاطرات من و چشم پزشکی هستیم - چشم یار

دوستدار شما شکوه شیخی پوردوستدار شما شکوه شیخی پور

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

خوانندگان این مطلب از محصولات زیر استقبال کرده اند

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خانواده چشم یار

ورود به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی

امروزه بواسطه رشد چشم گیر و سریع علم چشم پزشکی در دنیا، رونمایی از دستگاه های مدرن چشم پزشکی، تجهیزات و ابزارآلات مربوطه و استانداردهای جهانی شاهد پیشرفت های بزرگ و عظیمی در این عرصه می باشیم، لیکن دستگاه ها و روتین های قدیمی کم کم جای خود را به تکنولوژی های جدید داده است. شایسته است دانشجویان، محققان، دانش پژوهان، فعالان و علاقمندان به فیلد چشم پزشکی از منابع معتبر موجود در این زمینه سطح علم و آگاهی خود را افزایش دهند و مطابق با استانداردهای جهانی گام بردارند. در این راستا با عضویت در خبرنامه چشم یار مجوز ورود خود را به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی صادر کنید .

با دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی همگام و همدل شوید!

همراه با چشم یار در دنیای آموزش و فیلد چشم پزشکی

چشم یار ، چشم سوم شما در اتاق عمل
شکوه شیخی پور | مدیر سایت چشم یار من شکوه شیخی پور ، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی ، اصول ، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی ، فارغ التحصیل از رشته پرستاری با 15 سال سابقه کار مرتبط ( 8 سال در فیلد چشم پزشکی ) و سابقه حضور موفق و نقش کلیدی در بیش از 15000 عمل موفق چشم پزشکی ، حامی همراهان عزیز و گرامی سایت چشم یار در رسیدن به اوج و نیل به افق های درخشانشان

پل های ارتباطی با چشم یار

ارتباط شما با چشم یار همواره باعث دلگرمی و خوشحالی ماست .

جهت ارتباط مستقیم و مکاتبه با چشم یار می توانید از روش های تماس زیر استفاده نمایید :

ایمیل چشم یار ایمیل : support@cheshmyar.com

                                                                                                                   تلگرام چشم یار پشتیبانی موبایل و تلگرام : 09392482795