چشم یار ، اولین مرجع تخصصی آنلاین

آموزش و پرورش اسکراب نرس چشم پزشکی

شکوه شیخی پور مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی

تومورهای بدخیم پلک

تومورهای بدخیم پلک

چکیده :

تومورهای بدخیم پلک را در این مقاله می شناسیم. اصلاً جای نگرانی نیست، با پیشرفت علم پزشکی این تومورها را می توان نیز درمان نمود. بدخیمى واژه ایست که همواره براى ما ترسناک مى باشد. اغلب ، توده را هم معادل بدخیمى در نظر مى گیریم هرچند اغلب توده ها خوش خیم هستند...

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

تومورهای بدخیم پلک

بدخیمى واژه ایست که همواره براى ما ترسناک مى باشد. اغلب ، توده را هم معادل بدخیمى در نظر مى گیریم هرچند اغلب توده ها خوش خیم هستند . بدخیمى در هر بافتى مى تواند رخ دهد . مفهوم ان رشد مهار نشده و غیر قابل کنترل سلولهاست که منجر به تکثیر سلول شده و در نهایت توده اى را ایجاد مى کند که آرام آرام به بافتهاى مجاور هجوم برده و بافتهاى مجاور را نیز تخریب مى کند .

در نهایت این توده ها با از کار انداختن ارگانهاى حیاتى و مصرف بیش از حد انرژى مى توانند باعث مرگ فرد شوند . سلولهایی که دچار بدخیمى مى شوند درجات متفاوتى از تکثیر و بدخیمى را دارند بنابراین برخى توده ها ،کند رشد وقابل درمانند و برخى على رغم درمان مرگبارند. درمانها به طور معمول شامل جراحى وسیع ، دریافت اشعه ( رادیوتراپى) و شیمى درمانى مى باشد .

تومورهای بدخیم پلک در سایت چشم یار

تومورهاى پلک

اغلب تومورهاى پلک ضایعاتى خوش خیم هستند هرچند گاهى تغییر ماهیت مى دهند .چندین نوع تومور بدخیم نیز در پلکها وجود دارد که برخى کند رشد بوده ولى برخى با تهاجم به سایر نقاط بدن مرگبارند. از این بین به سه تومور بدخیم شایعتر پلک اشاره مى کنیم.

1- BCC :

این تومور شایعترین تومور بدخیم پلک است و بیش از نود درصد موارد را شامل مى شود . رشد کندى داشته و قابل کنترل است و مرگ و میر ناشى از ان حدود سه درصد است.در افرادى که پوست روشن دارند ، در مقابل نور افتاب قرار مى گیرند و سیگار استفاده مى کنند ، شایعتر است . در سنین بالا دیده مى شود هر چند بنده موارد متعددى را در سنین جوانى مشاهده کرده ام . از لحاظ ظاهرى به صورت توده اى مزمن که سطح ان زخمى شده و گاهى دچار ترشح و خونریزى مى شود ،بروز کرده و به ارامى رشد مى کند.

گاهاً نیز تومور دیده نمى شود و صرفاً سفت شدگى یا چرمى شدن پوست پلک دیده مى شود. در ناحیه کناره داخلى چشم رفتار تهاجمى ترى داشته و پیش اگهى بدترى دارد. در صورت عدم درمان، آرام آرام به داخل کاسه چشم و سپس مغز راه مى یابد. درمان اصلى جراحى وسیع در مراحل اولیه است. رادیوتراپى نیز در درمان نقش دارد ولى صرفاً براى کسانى که جراحى ممکن نیست نگاه داشته مى شود.

2-SCC :

این تومور کمتر از ده درصد موارد را شامل مى شود . ظاهر آن ، عوامل خطر و سن درگیرى شبیه تومور قبلى است ولى به مراتب مهاجمتر مى باشد و مى تواند حتى در اندازه هاى کوچک از طریق اعصاب حسى داخل حدقه گسترش یابد و خود را به مغز برساند. همچنین مى تواند به غدد لنفاوى یا ارگانهاى دوردست تهاجم کند.مواردى از تهاجم تومور به بافت دیگر ،سالها پس از جراحى تومور اولیه گزارش شده است که باعث افزایش مرگ و میر آن مى شود .

3-SAC :

این تومور کمتر از یک درصد موارد را شامل مى شود . بسیار مهاجم است و متوسط سنى در این تومور به مراتب بالاتر از دو تومور قبلى است . تشخیص آن مشکل است زیرا گاهى به صورت یک گل مژه مزمن بروز مى کند یا گاها به صوت التهاب و قرمزى طول کشنده ملتحمه بروز مى کند . تشخیص آن نیاز به شک بالینى قوى و نمونه بردارى مناسب دارد . مرگ و میر تومور در صورت به تعویق افتادن تشخیص ،بیش از شش ماه ،تا چهل درصد میرسد و متاسفانه این عدم تشخیص محتمل مى باشد.

تومورهای بدخیم پلک در سایت چشمیار

تشخیص تومورهاى پلک

تشخیص براساس ظاهر توده از نظر بالینى و گاها نمونه بردارى مى باشد.

درمان

در هر سه مورد ، درمان مناسب وابسته به تشخیص زودرس است . روش اصلى درمان ، برداشت وسیع تومور است به طوریکه معمولا چند میلى متر از بافت سالم اطراف تومور نیز برداشته مى شود . پس از تایید پاک بودن کناره هاى نمونه از سلول بدخیم ، بازسازى پلک شروع مى شود که براساس اندازه تومور و وسعت جاى خالى و نقص ناشى از ان ،روشهاى مختلفى وجود دارد .

هر چه اندازه تومور بزرگتر باشد بازسازى محل سختتر بوده و نتیجه از نظر زیبایی و عملکردى ضعیفتر است . در مورد تومورهاى دوم و سوم ممکن است نمونه بردارى از غدد لنفاوى گردن و حتى بررسى کل بدن ضرورى باشد .

تومورهای بدخیم پلک در سایت چشم یار

در صورت تهاجم تومورها به بافت حدقه و درگیرى چربى ان تخلیه کل محتویات حدقه شامل چشم ، عضلات، پلکها و چربى ضرورت مى یابد حتى گاهى بافتهاى مجاور مانند سینوسها نیز لازم است برداشته شوند . رادیوتراپى کمکى نیز در صورت وسیع بودن تومور با عدم امکان جراحى تجویز مى گردد، در مجموع بهتر است هر توده غیر طبیعى پلک که اخیرا ایجاد شده است توسط متخصص چشم دیده شود زیرا نتایج جراحى و عوارض حاصله در مراحل اولیه بیمارى به هیح وجه قابل مقایسه با عوارض و نتایج جراحى دیررس نمى باشد.

تومورهای بدخیم پلک حیوانات در سایت چشم یار


ذکر منبع :

تالیف دکتر بهرام اشراقی فوق تخصص پلاستیک و ترمیمی چشم


با تشکر از حسن انتخاب و مطالعه مقاله تومورهای بدخیم پلک توسط شما دوست و همراه عزیز .

مراقب سلامتیت باش چون خیلی مهمه !

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات و ایمیل های شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص تومورهای بدخیم پلک هستیم - چشم یار

دوستدار شما شکوه شیخی پور

موضوعات پربازدید

افراد موفق کارهایی کرده اند که مردم عادی از انجام آن شانه خالی می کنند. علاقمندان موضوعات زیر را دنبال می کنند . آیا شما هم بدنبال افزایش سطح آگاهی خود هستید...
تومورهای بدخیم پلکبیماری پلکبیماری های پلکبافت سالمگل مژهتومور پلکشکوه شیخی پوردوره چشم یارچشمیارچشم یارآموزش اسکراب نرس چشم پزشکیآموزش دوره چشم پزشکیدوره چشمcheshmyar.comcheshmyarتودهآموزش دستیار چشم پزشکدوره چشم پزشکی شکوه شیخی پوردوره چشم شکوه شیخی پور

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

خوانندگان این مطلب از محصولات زیر استقبال کرده اند

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خانواده چشم یار

ورود به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی

امروزه بواسطه رشد چشم گیر و سریع علم چشم پزشکی در دنیا، رونمایی از دستگاه های مدرن چشم پزشکی، تجهیزات و ابزارآلات مربوطه و استانداردهای جهانی شاهد پیشرفت های بزرگ و عظیمی در این عرصه می باشیم، لیکن دستگاه ها و روتین های قدیمی کم کم جای خود را به تکنولوژی های جدید داده است. شایسته است دانشجویان، محققان، دانش پژوهان، فعالان و علاقمندان به فیلد چشم پزشکی از منابع معتبر موجود در این زمینه سطح علم و آگاهی خود را افزایش دهند و مطابق با استانداردهای جهانی گام بردارند. در این راستا با عضویت در خبرنامه چشم یار مجوز ورود خود را به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی صادر کنید .

با دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی همگام و همدل شوید!

همراه با چشم یار در دنیای آموزش و فیلد چشم پزشکی

چشم یار ، چشم سوم شما در اتاق عمل
شکوه شیخی پور | مدیر سایت چشم یار من شکوه شیخی پور ، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی ، اصول ، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی ، فارغ التحصیل از رشته پرستاری با 15 سال سابقه کار مرتبط ( 8 سال در فیلد چشم پزشکی ) و سابقه حضور موفق و نقش کلیدی در بیش از 15000 عمل موفق چشم پزشکی ، حامی همراهان عزیز و گرامی سایت چشم یار در رسیدن به اوج و نیل به افق های درخشانشان

پل های ارتباطی با چشم یار

ارتباط شما با چشم یار همواره باعث دلگرمی و خوشحالی ماست .

جهت ارتباط مستقیم و مکاتبه با چشم یار می توانید از روش های تماس زیر استفاده نمایید :

ایمیل چشم یار ایمیل : sup[email protected]

                                                                                                                   تلگرام چشم یار پشتیبانی موبایل و تلگرام : 09392482795