چشم یار ، اولین مرجع تخصصی آنلاین

آموزش و پرورش اسکراب نرس چشم پزشکی

شکوه شیخی پور مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی

تومورهای حدقه

تومورهای حدقه

چکیده :

فضاى حدقه یا اربیت، فضایی است محتوى چشم، عضلات، عروق و اعصاب. یکى از مت را کمترین  فضاهاى بدن از نظر تنوع بافتى، به گونه اى که از دوازده زوج عصب مغزى، چهار زوج آن در این فضاى کوچک قرار دارند. گاهى منشا اولیه تومور خارج از اربیت است، در ادامه می خوانیم...

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

تومورهای حدقه 

فضاى حدقه یا اربیت، فضایی است محتوى چشم، عضلات، عروق و اعصاب. یکى از مت را کمترین  فضاهاى بدن از نظر تنوع بافتى، به گونه اى که از دوازده زوج عصب مغزى، چهار زوج آن در این فضاى کوچک قرار دارند. فضایى که حجم آن حدود سى میلى لیتر مى باشد. نتیجه این تراکم سختى اعمال جراحى در این فضاست که به راحتى و حتى در دست جراحان متبحر مى تواند منجر به آسیب به اعصاب و عروق و خونریزى شود که مى تواند با دوبینى، افتادگى پلک و حتى نابینایى همراه شود. بنابراین جراحى در این فضا نیاز به برنامه ریزى صحیح و درک کامل پزشک و بیمار از عوارض احتمالى دارد. مانند هر نقطه اى از بدن در فضاى حدقه نیز تومورهاى خوش خیم و بدخیم وجود دارند که منشا آنها مى تواند از بافتهاى مختلفى ازجمله عروقى، استخوانى، عصبى و سلولهاى اولیه باشد و یا حتى از بافتهاى مجاور مثل سینوس با بافتهاى دوردست مثل سیستم گوارشى یا تنفسى به اربیت تهاجم کنند.

پیش آگهى تومورهاى مختلف برحسب محل و نوع آنها متفاوت است. برخى به راحتى قابل درمان هستند و برخى مى توانند مرگبار باشند .

تومورهای حدقه

تشخیص اولیه برحسب شرح حال، معاینه و تصویر بردارى گذاشته مى شود هر چند تشخیص نهایى اغلب پس از نمونه بردارى و براساس جواب پاتولوژى مشخص مى شود. بنابراین در ابتدا لیستى از تشخیصهاى افتراقى وجود دارد که در نهایت ممکن است تغییر کند. برحسب تشخیص اولیه ممکن است براى برخى توده هاى خوش خیم یا برخى توده هاى عروقى غیر قابل جراحى، صرفاً پیگیرى انجام شود و تا زمانیکه اختلال دید یا اختلال حرکت چشم رخ ندهد، هیچگونه جراحى انجام نشود زیرا گاهاً عوارض جراحى در مقابل پیگیرى ساده قابل پذیرش نیست.

در موارد دیگر جراحى مى تواند یک انتخاب باشد که به صورت خروج کامل تومور مخصوصاً در توده هاى خوش خیم یا صرفا نمونه بردارى مخصوصا در تومورهاى ارتشاحى غیر قابل خروج ،جهت تشخیص نهایى باشد. پس از مشخص شدن تشخیص نهایى و نمونه بردارى، درمان تکمیلى مى تواند شامل شیمى درمانى، رادیوتراپى و گاهاً تخلیه چشم باشد .

گاهى منشا اولیه تومور خارج از اربیت است مانند بدخیمیهاى ریه، پروستات و پستان که مى توانند به اربیت تهاجم کنند و درمان براساس منشا اولیه تومور و اغلب تسکینى مى باشد. گاهاً تومورهاى حدقه در محلى قرار دارند که جراحى صرفاً به صورت کار گروهى با سایر رشته ها مخصوصاً جراحان اعصاب یا جراحان گوش و حلق و بینى ممکن است و هر گروهى فسمتى از تومور را مورد جراحى قرار مى دهد.

تومورهای حدقه

مراقبتها و عوارض جراحى

جراحى حدقه اربیتوتومى نام دارد که براساس محل تومور از مسیرهاى مختلفى ورود به حدقه صورت مى گیرد. برشها برحسب نیاز مى تواند از طریق پوست یا ملتحمه باشد. همانگونه که ذکر شد جراحى در حدقه به خصوص در قسمتهاى خلفى و پشت کره چشم با عوارض متعددى مى تواند همراهى داشته باشد. مانند هر جراحى دیگرى در بدن لازم است بیمار از شرایط سلامتى عمومى مناسبى جهت بیهوشى احتمالى برخوردار باشد.

باید از مصرف داروهاى ضدانعقاد خون مانند آسپرین یا پلاویکس یک هفته قبل از عمل خوددارى شود. در مورد بیماران قلبى این امر طى مشاوره با متخصص قلب صورت مى پذیرد. مصرف داروهایى مانند وارفارین، هپارین، داروهاى مسکن، ویتامین اى و قرص سیر، لازم است  به پزشک معالج اطلاع داده شود. دیابت و فشار خون باید کاملا کنترل شده باشد.

عوارض جراحى مى تواند شامل دوبینى گذرا یا دائم به علت دستکارى عضلات خارج چشمى، گشاد شدن مردمک ، خونریزى حدقه و گاهاً نابینایى باشد .

عارضه اورژانسى که پس از جراحى مى تواند رخ دهد و نیاز به مداخله فورى دارد، خونریزى فضاى حدقه است . پس از هر دستکارى در این فضا ممکن است عروق کوچک چندین ساعت تا چندین روز پس از اتمام جراحى شروع به خونریزى کنند. با توجه به کوچک بودن فضا، حتى مقادیر کم خونریزى مى تواند باعث فشار بر روى عصب بینایى شده و باعث اختلال دید یا نابینایى گردد. علایم خونریزى حدقه شامل درد خیلى شدید، بیرون زدگى چشم، محدودیت حرکت چشم، کاهش دید و تجمع خون در زیر ملتحمه یا داخل پلک مى باشد. در این موارد به صورت اورژانس باید زخم باز شود، لخته هاى خون تخلیه شده و محل خونریزى کوتر شود تا بتوان دید چشم را حفظ نمود .

تومورهای حدقه

نتیجه گیرى

در برخورد با تومورهاى حدقه تنها گروه کوچکى از متخصصین داراى تجربه و صلاحیت کافى مى باشند که با توجه به گستردگى انواع تومورها برنامه ریزى دقیق لازم است و درمانها مى تواند شامل پیگیرى، جراحى، شیمى درمانى و یا رادیوتراپى باشد.


ذکر منبع :

تالیف دکتر بهرام اشراقی فوق تخصص پلاستیک و ترمیمی چشم


با تشکر از حسن انتخاب و مطالعه مقاله تومورهای حدقه توسط شما دوست و همراه عزیز .

مراقب سلامتیت باش چون خیلی مهمه !

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات و ایمیل های شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص تومورهای حدقه هستیم - چشم یار

دوستدار شما شکوه شیخی پور

موضوعات پربازدید

افراد موفق کارهایی کرده اند که مردم عادی از انجام آن شانه خالی می کنند. علاقمندان موضوعات زیر را دنبال می کنند . آیا شما هم بدنبال افزایش سطح آگاهی خود هستید...
اربیتوتومىنابیناییگشاد شدن مردمکدوبینیتومورهای حدقهافتادگی پلکخونریزیتومور حدقهملتحمهآسپیرینپلاویکسشکوه شیخی پوردکتر بهرام اشراقیچشم یاردوره چشم یاردوره چشم پزشکیکمک جراحدستیار چشم پزشکدوره_اسکراب_نرس_چشممدرس اسکراب نرس چشم پزشکیکاهش دیدبیرون زدگی چشم

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

خوانندگان این مطلب از محصولات زیر استقبال کرده اند

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خانواده چشم یار

ورود به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی

امروزه بواسطه رشد چشم گیر و سریع علم چشم پزشکی در دنیا، رونمایی از دستگاه های مدرن چشم پزشکی، تجهیزات و ابزارآلات مربوطه و استانداردهای جهانی شاهد پیشرفت های بزرگ و عظیمی در این عرصه می باشیم، لیکن دستگاه ها و روتین های قدیمی کم کم جای خود را به تکنولوژی های جدید داده است. شایسته است دانشجویان، محققان، دانش پژوهان، فعالان و علاقمندان به فیلد چشم پزشکی از منابع معتبر موجود در این زمینه سطح علم و آگاهی خود را افزایش دهند و مطابق با استانداردهای جهانی گام بردارند. در این راستا با عضویت در خبرنامه چشم یار مجوز ورود خود را به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی صادر کنید .

با دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی همگام و همدل شوید!

همراه با چشم یار در دنیای آموزش و فیلد چشم پزشکی

چشم یار ، چشم سوم شما در اتاق عمل
شکوه شیخی پور | مدیر سایت چشم یار من شکوه شیخی پور ، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی ، اصول ، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی ، فارغ التحصیل از رشته پرستاری با 15 سال سابقه کار مرتبط ( 8 سال در فیلد چشم پزشکی ) و سابقه حضور موفق و نقش کلیدی در بیش از 15000 عمل موفق چشم پزشکی ، حامی همراهان عزیز و گرامی سایت چشم یار در رسیدن به اوج و نیل به افق های درخشانشان

پل های ارتباطی با چشم یار

ارتباط شما با چشم یار همواره باعث دلگرمی و خوشحالی ماست .

جهت ارتباط مستقیم و مکاتبه با چشم یار می توانید از روش های تماس زیر استفاده نمایید :

ایمیل چشم یار ایمیل : sup[email protected]

                                                                                                                   تلگرام چشم یار پشتیبانی موبایل و تلگرام : 09392482795