چشم یار ، اولین مرجع تخصصی آنلاین

آموزش و پرورش اسکراب نرس چشم پزشکی

شکوه شیخی پور مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی

آواستین چیست؟

آواستین چیست؟

چکیده :

امروزه با پیشرفت علم پزشکی و بخصوص چشم پزشکی ، برای درمان بیماری های چشم ، قطره و قرص کنار رفته و جای خود را به داروهای خاصی از قبلی آواستین داده است ، داروی آواستین یک هیومن آنتی بادی و منوکلونال می باشد ، در این مقاله ضمن تعریف این دارو به توضیحاتی در خصوص آن می پردازیم ...

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

آواستین چیست؟

داروی آواستین Avastin ) ) که اسم ژنریک آن Bevacizumabمی‌باشد یک هیومن آنتی‌ بادی و منوکلونال است که به‌ صورت ویال‌های ‪ 400mg، 16mg، 100mg،  4mgو به صورت مایع بدون رنگ و استریل و بدون ‪ Presernative می‌باشد .

این دارو که در شرایط بسیار حساس و در 28  درجه سانتیگراد ( در یخچال ) و دور از نور نگهداری می‌شود ، بعد از رقیق شدن حداکثر تا‪ . ساعت در همان درجه حرارت پایدار می‌ماند 24 

این دارو پس از رقیق شدن توسط دکتر داروساز، توسط جراح چشم پزشک در اتاق عمل و در شرایط خاصی  در چشم بیمار تزریق می شود.

تزریق آواستین در چشم توسط چشم پزشک

تا چندی پیش برای درمان بیماریهای چشم فقط قطره و قرص وجود داشت ، که اشکال این قبیل داروها مانند داروهای خوراکی یا تزریقی این بود که به دلیل ساختمان خاص چشم ( که نفوذ داروهای خوراکی یا تزریقی به آن به سختی صورت می گیرد  ) زیاد کار آیی نداشتند .

اما امروزه با توجه به پیشرفت علم پزشکی ما می دانیم که بسیاری از داروها را می توانیم با رعایت اصول تزریق دارو به داخل چشم تزریق کنیم و فواید این روش درمانی عبارت است از : حصول اطمینان در رساندن دارو به بافت و عضو مورد نظر ، کاهش و یا حذف عوارض جانبی دارو و کم کردن تعداد دفعات تجویز دارو .

یکی از دارو هایی که به شکل تزریق داخل چشمی در چند سال اخیر استفاده میشود Bevacizumab بنام تجاری ( آواستین ) است که در درمان بسیاری از بیماریهای چشم مانند رتینو پاتی دیابتی ، انسداد وریدهای شبکیه ، ایجاد عروق خونی نابجا در مشیمیه و بسیاری دیگر از بیماریهای شبکیه کاربرد دارد .

بیماران عزیز باید بدانند که به دلیل اینکه بسیاری از بیماریهای فوق الذکر مزمن ( طولانی مدت ) هستند ، لذا دوره درمان آنها نیز باید طولانی مدت گردد و در این مدت باید بطور متناوب هر چند وقت یکبار تزریق داخل چشم تکرار شود ، همچنین نباید از این بابت نگرانی داشته باشند .

تزریق آواستین در چشم توسط چشم پزشک

سوال : آیا تزریق آواستین عارضه ای هم دارد؟

جواب : احتمال ایجاد عارضه بسیار کم است و نکته مهم این است که انجام ندادن تزریق به مراتب خطرات بیشتری را متوجه چشم می کند ، بتابراین شایسته است بیمار تا زمانی که پزشک معالج توصیه می کند تزریق ها را ادامه بدهد .

در تزریق موضعی ( داخل چشمی ) عوارض آواستین بسیار کم و نادر است و علت آن هم این است که با دوز ‪ 1/270و به صورت موضعی مصرف می شود و تنها علائمی مثل درد در محل تزریق و خونریزی های خفیف سریع الجذب ، خارش و سوزش ناچیز و گاهی ورم قرنیه و التهاب چشم ظاهر می‌شود که با مصرف قطره‌های کورتون و آنتی بیوتیک‌های داخل چشمی این علائم از بین می رود

اظهارات جناب آقای دکتر حسن رزمجو فلوشیپ ویتره ورتین درخصوص مکانیزم عمل ‌این آمپول( آواستین ) این چنین است :

آمپول آواستین از ایجاد عروق جدید که در شبکیه چشم افراد دیابتی صورت می‌گیرد ، جلوگیری می‌کند ، همچنین عروق جدید در چشم خیلی شکننده‌ بوده‌ و با گذشت زمان پاره شده و خونریزی در چشم ایجاد می‌گردد و با ایجاد خونریزی‌های مکرر، شبکیه کنده شده و چشم نابینا می‌شود .

و ایشان یکی از عوامل مهم نابینایی در جهان را بیماری دیابت می دانند . 

تزریق آواستین در چشم توسط چشم پزشک


ذکر منابع :

1 – برگرفته از مقاله آواستین

2 – برگرفته از مقاله تزریق آواستین از سایت دکتر درودگر


با تشکر از حسن انتخاب و مطالعه مقاله آواستین چیست؟ توسط شما دوست و همراه عزیز .

مراقب سلامتیت باش چون خیلی مهمه !

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات و ایمیل های شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مقاله آواستین چیست؟ هستیم - چشم یار

دوستدار شما شکوه شیخی پور

موضوعات پربازدید

افراد موفق کارهایی کرده اند که مردم عادی از انجام آن شانه خالی می کنند. علاقمندان موضوعات زیر را دنبال می کنند . آیا شما هم بدنبال افزایش سطح آگاهی خود هستید...
آواستینavastinbevacizumabدیابتنابیناییتزریق_آواستیندکتر_حسن_رزمجودوره_اسکراب_نرس_چشماسکراب_نرسدستیار_چشم_پزشکشکوه_شیخی_پورچشمشبکیه

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

خوانندگان این مطلب از محصولات زیر استقبال کرده اند

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خانواده چشم یار

ورود به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی

امروزه بواسطه رشد چشم گیر و سریع علم چشم پزشکی در دنیا، رونمایی از دستگاه های مدرن چشم پزشکی، تجهیزات و ابزارآلات مربوطه و استانداردهای جهانی شاهد پیشرفت های بزرگ و عظیمی در این عرصه می باشیم، لیکن دستگاه ها و روتین های قدیمی کم کم جای خود را به تکنولوژی های جدید داده است. شایسته است دانشجویان، محققان، دانش پژوهان، فعالان و علاقمندان به فیلد چشم پزشکی از منابع معتبر موجود در این زمینه سطح علم و آگاهی خود را افزایش دهند و مطابق با استانداردهای جهانی گام بردارند. در این راستا با عضویت در خبرنامه چشم یار مجوز ورود خود را به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی صادر کنید .

با دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی همگام و همدل شوید!

همراه با چشم یار در دنیای آموزش و فیلد چشم پزشکی

چشم یار ، چشم سوم شما در اتاق عمل
شکوه شیخی پور | مدیر سایت چشم یار من شکوه شیخی پور ، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی ، اصول ، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی ، فارغ التحصیل از رشته پرستاری با 15 سال سابقه کار مرتبط ( 8 سال در فیلد چشم پزشکی ) و سابقه حضور موفق و نقش کلیدی در بیش از 15000 عمل موفق چشم پزشکی ، حامی همراهان عزیز و گرامی سایت چشم یار در رسیدن به اوج و نیل به افق های درخشانشان

پل های ارتباطی با چشم یار

ارتباط شما با چشم یار همواره باعث دلگرمی و خوشحالی ماست .

جهت ارتباط مستقیم و مکاتبه با چشم یار می توانید از روش های تماس زیر استفاده نمایید :

ایمیل چشم یار ایمیل : [email protected]

                                                                                                                   تلگرام چشم یار پشتیبانی موبایل و تلگرام : 09392482795