چشم یار ، اولین مرجع تخصصی آنلاین

آموزش و پرورش اسکراب نرس چشم پزشکی

شکوه شیخی پور مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی

قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه چیست؟

چکیده :

شاید در روزمره خود واژه قوز قرنیه یا کراتوکونوس شنیده اید؟ قوز قرنیه یا Keratoconus به بیماری گفته می شود که در آن قرنیه نازک شده و تغییر شکل می دهد . و معمولاً در سنین نوجوانی یا اوایل دهه سوم زندگی بروز می کند . در این مقاله ضمن تعریف نمودن این بیماری به علائم و نشانه ها و علل آن و راه های درمانی آن می پردازیم...

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

قوز قرنیه چیست؟

کراتوکونوس یا قوز قرنیه ( به انگلیسی :  Keratoconus ) یک بیماری تحلیل رونده قرنیه چشم است . این بیماری معمولاً در سنین نوجوانی یا اوایل دهه سوم زندگی بروز می کند. در این بیماری قرنیه نازک شده و شکل آن تغییر می کند . قرنیه به طور طبیعی شکلی گرد یا کروی دارد ولی در کراتوکونوس ( قوز قرنیه ) قرنیه برآمده و مخروطی شکل می شود .

این تغییر بر روی انکسار نور هنگام ورود به چشم تأثیر گذاشته و سبب کاهش وضوح بینایی می شود. کراتوکونوس ممکن است در یک یا هر دو چشم رخ دهد ولی در90٪ موارد در هر دو چشم دیده می شود که در اینصورت خواندن و نوشتن یا رانندگی فرد مختل می شود .

قوز قرنیه

علائم و نشانه‌های کراتوکونوس

تشخیص کراتوکونوس ( قوز قرنیه ) ممکن است به دلیل بروز و پیشرفت آهسته آن مشکل باشد . این بیماری ممکن است با نزدیک بینی و آستیگماتیسم همراه باشد در نتیجه ممکن است موجب عدم وضوح و تاری دید شود . بیمار همچنین ممکن است دچار هاله بینی و حساسیت به نور باشد. بیماران معمولاً در هر بار مراجعه به چشم پزشک نسخه شان تغییر می‌کند .

علل قوز قرنیه

علت کراتوکونوس ( قوز قرنیه ) هنوز شناخته نشده است . هرچند این بیماری ارثی نیست ولی ژنتیک ، محیط ویا برخی بیماریها احتمالاً در بروز موثرند . مالیدن محکم چشم گرچه علت قوز قرنیه نمی باشد ولی در روند ایجاد آن بی تاثیر نیست ، لذا به بیماران مبتلا به قوز قرنیه توصیه می شود که از مالیدن چشم بپرهیزند .

قوز قرنیه

درمان قوز قرنیه

در انواع خفیف بیماری ، عینک یا لنز نرم ( Soft Contact Lenses ) ممکن است کمک کننده باشد ولی با پیشرفت بیماری و نازکتر شدن و تغییر شکل بیشتر قرنیه این درمان‌ها دیگر چندان کارساز نخواهد بود . درمان بعدی بیماری استفاده از لنزهای سخت دارای قابلیت نفوذ گاز است . این لنزها قابلیت بیشتری برای اصلاح آستیگاتیسم نامنظم ناشی از کراتوکونوس ( قوز قرنیه ) دارند .

قرار گیری مناسب لنز بر روی قرنیه مبتلا به کراتوکونوس ( قوز قرنیه ) کاری ظریف و زمان گیر است . به همین دلیل مراجعات مکرر برای تنظیم لنز و اصلاح نسخه غیر قابل اجتناب است .

این فرایند با نازکتر شدن و تغییر شکل بیشتر قرنیه نیاز به تکرار داشته و نسخه بیمار باید مجدداً تغییر داده شود . در صورتی که قرنیه قادر به تحمل لنز سخت نبوده و یا لنز توانایی اصلاح دید بیمار را نداشته باشد قدم بعدی پیوند قرنیه ( corneal transplant ) است .

در حال حاضر در بیمارانی که قادر به تحمل لنزهای سخت نیستند و از طرفی انجام پیوند قرنیه به دلیل عوارض آن در آنها توصیه نمی شود از روش‌های جدیدتری مانند قرار دادن رینگ‌های داخل قرنیه مثل Intacs و Ferrara استفاده می شود . مطالعه بر روی این روش نشان دهنده بهبود نسبی بیماران است ، هر چند نشان داده نشده است که این روش مانع پیشرفت بیماری شود .

مالیدن چشم

روش های درمان قوز قرنیه

به طور کلی روشهای درمان قوز قرنیه به 5 مرحله تقسیم می شود :

1 - در مراحل اولیه بیماری ، تجویز عینک توسط پزشک تا حد زیادی باعث اصلاح دید می شود البته باید توجه داشت بیماری ماهیت پیشرونده دارد در نتیجه نمره عینک تجویز شده تغییر خواهد کرد .

2 - با پیشرفت بیماری و افزایش نزدیک بینی و آستیگماتیسم نامنظم مرحله ای فرا می رسد که دیگر با عینک نمی توان دید را اصلاح کرد و برای اصلاح دید باید از لنزهای تماسی سخت ( Hard Contact Lens ) استفاده کرد . وقتی لنز سخت روی قرنیه قرار می‌دهیم لایه اشکی که بین لنز و قرنیه ایجاد می‌شود نامنظمی را اصلاح می‌کند . بیمارانی که قادر به تحمل لنزهای سخت نمی باشند می توانند از لنزهای هیبریدی ( ترکیبی از سخت و نرم ) استفاده کنند .

3 - از دیگر درمانهای جراحی قوز قرنیه استفاده از حلقه های داخل قرنیه می باشد؛ این نوع از درمان در بعضی از قوزهای خفیف تا متوسط که کنتاکت لنز را نمی توانند تحمل کنند ، کاربرد دارد . این حلقه ها با کاهش میزان آستیگماتیسم نامنظم به بهبود بینایی کمک می کنند . میزان موفقیت درمان با حلقه های داخل قرنیه بسیار متغیر و از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود و در صورت عدم موفقیت درمان ، نهایتا بیمار نیاز به پیوند قرنیه خواهد داشت .

نتایج عمل در بیماران کراتوکونوس ( قوز قرنیه ) متفاوت است . در این بیماران قرار دادن رینگ به طور متوسط باعث بهبود دو خط دید در نیمی از بیماران می گردد . در واقع در بیماران قوز قرنیه این عمل باعث می شود بیماری که قبل از عمل با عینک دید خوبی نداشته است پس از قرار دادن رینگ به دلیل کاهش نامنظمی های قرنیه با عینک جدید دید بهتری نسبت به قبل از عمل داشته باشد. البته این روش در تمام بیماران قابل انجام نیست .

4 - با پیشرفت بیشتر بیماری مرحله ای فرا می رسد که دیگر استفاده از لنزهای تماسی و قطعات رینگ داخل قرنیه هم باعث افزایش دید نمی شود و در اثر کدورت قرنیه ، استفاده از لنزهای تماسی ممکن نیست و عدم تحمل نسبت به لنز تماسی پیدا می شود . در این مرحله باید از پیوند قرنیه کمک گرفته شود . پیوند قرنیه درمانی استاندارد برای بیماران با قوز قرنیه پیشرفته است که اغلب نتایج خوبی دارد .

5 - یکی از درمان های جدید قوز قرنیه ایجاد پیوند متقاطع بین رشته های کلاژن قرنیه ( Corneal collagen cross-linking یا CXL) با استفاده از اشعه فرابنفش UV-A و داروی ریبو فلاوین است . در این روش پس از برداشتن لایه سلول های سطحی ( اپیتلیوم ) قرنیه، به مدت سی دقیقه (هر 3 دقیقه یک بار) قطره ریبوفلاوین1/. درصد در چشم ریخته میشود و سپس طی مدت سی دقیقه بعدی در حالیکه هر 5 دقیقه یک بار قطره مذکور در چشم چکانده می شود ، اشعه ماوراء بنفش به قرنیه تابانده می شود .

این کار باعث افزایش پیوندهای متقاطع بین رشته های کلاژن قرنیه و در نتیجه افزایش استحکام قرنیه میشود . دیده شده است که پیشرفت بیماری تقریبا در 100% موارد متوقف شده ودر نیمی از موارد قرنیه اندکی مسطح تر شده و بیماری کمی ( حدود 2.87 دیوپتر ) بهبود یافته است و بینایی 1.4 خط بهتر شده است . این روش باعث می شود نیازی به پیوند قرنیه نیاز نباشد و یا زمان آن به تاخیر بیفتد .

در این روش بینایی فرد با و بدون عینک بهبود یافته و میزان آستیگماتیسم ، کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت . بهترین داوطلبان این روش عبارتند از: بیمارانی که به تازگی برای آنها تشخیص کراتوکونوس داده شده ، افراد جوان و میانسالی که بیماری آنها پیشرونده است ، کسانیکه دچار هیدروپس یا اسکار سفید بروی قرنیه نشده اند و همچنین کسانی که لنز تماسی روی چشمشان خوب فیت نمی شود .

 

تار دیدن


با تشکر از حسن انتخاب و مطالعه مقاله قوز قرنیه چیست؟ توسط شما دوست و همراه عزیز .

مراقب سلامتیت باش چون خیلی مهمه !

  مشتاقانه منتظر ارسال نظرات و ایمیل های شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مقاله قوز قرنیه چیست؟ هستیم - چشم یار

دوستدار شما شکوه شیخی پور

موضوعات پربازدید

افراد موفق کارهایی کرده اند که مردم عادی از انجام آن شانه خالی می کنند. علاقمندان موضوعات زیر را دنبال می کنند . آیا شما هم بدنبال افزایش سطح آگاهی خود هستید...
Keratoconusکراتوکونوسقرنیه چشمچشمنزدیک بینیآستیگماتیسملنزپیوند قرنیهکلاژن قرنیهچشم یاردوره_اسکراب_نرس_چشمشکوه_شیخی_پورقوز_قرنیهقرنیه_چشم

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

خوانندگان این مطلب از محصولات زیر استقبال کرده اند

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خانواده چشم یار

ورود به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی

امروزه بواسطه رشد چشم گیر و سریع علم چشم پزشکی در دنیا، رونمایی از دستگاه های مدرن چشم پزشکی، تجهیزات و ابزارآلات مربوطه و استانداردهای جهانی شاهد پیشرفت های بزرگ و عظیمی در این عرصه می باشیم، لیکن دستگاه ها و روتین های قدیمی کم کم جای خود را به تکنولوژی های جدید داده است. شایسته است دانشجویان، محققان، دانش پژوهان، فعالان و علاقمندان به فیلد چشم پزشکی از منابع معتبر موجود در این زمینه سطح علم و آگاهی خود را افزایش دهند و مطابق با استانداردهای جهانی گام بردارند. در این راستا با عضویت در خبرنامه چشم یار مجوز ورود خود را به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی صادر کنید .

با دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی همگام و همدل شوید!

همراه با چشم یار در دنیای آموزش و فیلد چشم پزشکی

چشم یار ، چشم سوم شما در اتاق عمل
شکوه شیخی پور | مدیر سایت چشم یار من شکوه شیخی پور ، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی ، اصول ، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی ، فارغ التحصیل از رشته پرستاری با 15 سال سابقه کار مرتبط ( 8 سال در فیلد چشم پزشکی ) و سابقه حضور موفق و نقش کلیدی در بیش از 15000 عمل موفق چشم پزشکی ، حامی همراهان عزیز و گرامی سایت چشم یار در رسیدن به اوج و نیل به افق های درخشانشان

پل های ارتباطی با چشم یار

ارتباط شما با چشم یار همواره باعث دلگرمی و خوشحالی ماست .

جهت ارتباط مستقیم و مکاتبه با چشم یار می توانید از روش های تماس زیر استفاده نمایید :

ایمیل چشم یار ایمیل : [email protected]

                                                                                                                   تلگرام چشم یار پشتیبانی موبایل و تلگرام : 09392482795