چشم یار ، اولین مرجع تخصصی آنلاین

آموزش و پرورش اسکراب نرس چشم پزشکی

شکوه شیخی پور مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی

گل مژه

گل مژه

چکیده :

گل مژه یا ماشک یکی از شایع ترین بیماری های پلک می باشد. ضایعه به صورت مشخص با درد موضعی در یک ناحیه مشخص پلک شروع می شود. گل مژه ضایعه خوش خیمی است و در حال حاد، معمولاً کمپرس گرم کافی است و داروی خاصی نیاز نیست. در این مقاله می خوانیم...

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

گل مژه چیست؟!

گل مژه، ماشک، درد در ناحیه ای از پلک، قرمز شدن پلک، التهاب پلک، شالازیون

مى توان گفت گل مژه یا ماشک یکى از شایعترین بیماریهاى پلک مى باشد . ضایعه به صورت مشخص با درد موضعى در یک ناحیه مشخص پلک شروع مى شود . ممکن است در اطراف آن بافت پلک متورم و قرمز شود .ضایعه، اغلب طى چند روز به صورت خودبخود یا با تخلیه ترشحات، بهبود مى بابد . به ندرت ممکن است ضایعه عفونى شده و باعث التهاب شدید پلک شود .

از طرف دیگر گاهى ضایعه مزمن مى شود و به صورت توده سفت بدون دردى به نام شالازیون در مى آید که مى تواند ماهها باقى بماند. به علل تشکیل این ضایعات بپردازیم. در لبه پلکها غدد کوچکى به نام میبومین وجود دارد که طى پلک زدن ،مقدارى چربى به داخل اشک ترشح مى کنند. این چربى به مرطوب بودن سطح چشم کمک مى کند.

گاهى به دلایل مختلف دهانه این غدد مسدود مى شوند و چربى تخلیه نمى شود . اغلب علت انسداد مشخص نیست و با افزایش سن این روند شایعتر مى گردد. در چنین حالتى چربى تخلیه نمى شود و داخل پلک تجمع پیدا مى کند.

به دنبال تجمع چربى یک پاسخ التهابى شروع مى شود که باعث درد و قرمزى پلک مى شود. این حالت عفونى نیست و نیاز به آنتى بیوتیک ندارد هر چند گاهى به صورت ثانویه عفونى مى شود که باعث التهاب شدید پلک مى گردد. التهاب، با باز شدن ضایعه به سمت ملتحمه یا پوست و تخلیه آن یا با جذب چربى توسط سلولهاى التهابى آرام مى شود. گاهى التهاب فروکش مى کند ولى دیواره اى دور چربى تشکیل مى شود و حالت کیست مزمن پیدا مى کند که به این حالت شالازیون گفته مى شود.

گل مژه یا ماشک

درمان گل مژه

گل مژه ضایعه خوش خیمى است و در حالت حاد، معمولاً کمپرس گرم کافى است و داروى خاصى نیاز نیست. در صرت بروز عفونت ثانویه آنتى بیوتیک لازم مى شود. اگر شالازیون ایجاد شد به مدت یک تا دو ماه، یک تا چهار بار در روز باید کمپرس گرم انجام داد و لبه پلک و روى ضایعه را ماساژ داد تا بهبود یابد.

گاهى ضایعه مزمن و عود کننده است. این حالت نشانگر التهاب مزمن لبه پلک و بیمارى غدد میبومین است. در این حالت علاوه بر ماساژ و کمپرس گرم مکرر براى چند ماه، لازم این روزانه لبه پلکهابا شامپوى مخصوص شستشو داده شود تا ترشح چربى به حالت نرمال برسد. همزمان ممکن است ازداروهایى مثل تتراسایکلین یا داکسى سایکلین که ترشح چربى راتنظیم مى کنند استفاده شود ( یک تا دوماه ).

روغن ماهى نیز به دلیل دارا بودن امگا مى تواند مفید باشد. در مواد شالازیونهاى مقاوم به درمان، لازم است با عمل جراحى داخل کیست تخلیه شود. البته باید توجه داشت که گاها ضایعه به تمام اقدامات مقاوم است و احتمال عود را نیزهمواره باید در نظر داشت .

گل مژه یا ماشک


ذکر منبع :

1 – برگرفته از مقاله گل مژه دکتر بهرام اشراقی فوق تخصص پلاستیک و ترمیمی چشم


با تشکر از حسن انتخاب و مطالعه مقاله گل مژه توسط شما دوست و همراه عزیز .

مراقب سلامتیت باش چون خیلی مهمه !

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات و ایمیل های شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص گل مژه هستیم - چشم یار

دوستدار شما شکوه شیخی پور

موضوعات پربازدید

افراد موفق کارهایی کرده اند که مردم عادی از انجام آن شانه خالی می کنند. علاقمندان موضوعات زیر را دنبال می کنند . آیا شما هم بدنبال افزایش سطح آگاهی خود هستید...
گل مژهماشکشالازیوندرد پلکالتهاب پلکقرمز شدن پلکشکوه شیخی پورچشم یاراسکراب نرسدوره چشم پزشکیدکتر بهرام اشراقیدکتر اشراقیمیبومیناشکچشمجراح چشمدستیار چشم پزشکملتحمه

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

خوانندگان این مطلب از محصولات زیر استقبال کرده اند

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خانواده چشم یار

ورود به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی

امروزه بواسطه رشد چشم گیر و سریع علم چشم پزشکی در دنیا، رونمایی از دستگاه های مدرن چشم پزشکی، تجهیزات و ابزارآلات مربوطه و استانداردهای جهانی شاهد پیشرفت های بزرگ و عظیمی در این عرصه می باشیم، لیکن دستگاه ها و روتین های قدیمی کم کم جای خود را به تکنولوژی های جدید داده است. شایسته است دانشجویان، محققان، دانش پژوهان، فعالان و علاقمندان به فیلد چشم پزشکی از منابع معتبر موجود در این زمینه سطح علم و آگاهی خود را افزایش دهند و مطابق با استانداردهای جهانی گام بردارند. در این راستا با عضویت در خبرنامه چشم یار مجوز ورود خود را به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی صادر کنید .

با دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی همگام و همدل شوید!

همراه با چشم یار در دنیای آموزش و فیلد چشم پزشکی

چشم یار ، چشم سوم شما در اتاق عمل
شکوه شیخی پور | مدیر سایت چشم یار من شکوه شیخی پور ، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی ، اصول ، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی ، فارغ التحصیل از رشته پرستاری با 15 سال سابقه کار مرتبط ( 8 سال در فیلد چشم پزشکی ) و سابقه حضور موفق و نقش کلیدی در بیش از 15000 عمل موفق چشم پزشکی ، حامی همراهان عزیز و گرامی سایت چشم یار در رسیدن به اوج و نیل به افق های درخشانشان

پل های ارتباطی با چشم یار

ارتباط شما با چشم یار همواره باعث دلگرمی و خوشحالی ماست .

جهت ارتباط مستقیم و مکاتبه با چشم یار می توانید از روش های تماس زیر استفاده نمایید :

ایمیل چشم یار ایمیل : support@cheshmyar.com

                                                                                                                   تلگرام چشم یار پشتیبانی موبایل و تلگرام : 09392482795